آیا الله نام یک بت بوده است؟

سه‌شنبه 10 دی‌ماه سال 1392 ساعت 09:54

  با سلام. امروز میخواهیم به یکی از شبهات کودکانۀ اسلامستیزان و نامسلمانان بپردازم. متن شبهه را بصورت خلاصه میبینیم:

 

شبهه: الله نام بتی بود در عصر جاهلیت عرب. این بت در کعبه نگهداری میشد و هنوز هم در کعبه قرار دارد(!!) مسلمانان نیز بت میپرستند ولی فقط یک بت را! اما الان لاهای مسلمان این امر را مخفی میکنند و میگویند الله نام خدایی در آسمان است!

 

پاسخ:

 

 

1. اسلام ستیزان هیچ سند معتبری برای این ادعای خود معرفی نمیکنند. ما چیزی که سند معتبری ندارد را نمیپذیریم.

 

  تنها سندی که برای این ادعا ذکر میکنند کتاب الاصنام است که اولا این کتاب از اسناد دسته اول نیست و با فاصله چند قرنی نویسندۀ الاصنام که با عصر بعثت دارد باید سخن خود را از یکی از کتب معتبر پیشین ذکر کرده باشد که چنین سخنی در گتب پیشین نیامده است. در ضمن نویسندۀ این کتاب یک یهودی به ظاهر مسلمان شده است.

 

2.حتما" شنیده اید که در زمان یکی از خلفا، فردی پرسیده بود: الله در زمین است یا در آسمان؟ پاسخ را علی(ع) فرمود: خدا در همه جا هست چه در زمین، چه در آسمان. البته اگر الله نام بتی در کعبه بود، البته خلیفه پاسخ این فرد را اینگونه میداد: به مسجدالحرام برو و الله را ببین!

 

3.یکی از شبهاتی که زنادقه در بحث با مسلمین مطرح میکردند این بود که چگونه به خدایی ایمان میاورید که نمیشود او را دید؟ خب اگر خدای مسلمانان ،یعنی الله، بتی در کعبه بود، مسلمانان فورا" پاسخ میدادند که به کعبه برو و خدا(الله) را در آن ببین!(پاسخ این شبهه که خدا را نمیتوان دید اینستکه: خدا جسم ندارد تا دیده شود. آیا میتوانیم از آنجایی که صدا را نمیبینیم، بگوییم صدا وجود ندارد؟)

 

4. قرآن در بخشی از مباحثات پی در پی با اهل کتاب میفرماید:

 

وَقَالَتِ الْیَهُودُ عُزَیْرٌ ابْنُ اللّهِ وَقَالَتْ النَّصَارَى الْمَسِیحُ ابْنُ اللّهِ ذَلِکَ قَوْلُهُم بِأَفْوَاهِهِمْ یُضَاهِؤُونَ

  سورۀ توبه آیه 30

 

بنا بر مفاد این آیه از قرآن، یهودیان و مسیحیان جزیرةالعرب، عزیر و مسیح را فرزندالله(فرزند خدا) مینامند. پس آشکار است که مسیحیان و یهودیان عربزبان نیز خدا را الله مینامیدند.

 

  حقیقت امر نیز همین است. الله ترکیبی است از ال(حرف تعریف) و اله(=خدا) وقتی حرف تعریف ال در ابتدای اله قرار میگیرد، خدا بودن را انحصاری میکند. در واقع الله نیز یعنی خدایی که فقط خودش خداست؛ یا همان خدای یگانۀ خودمان. حقیقت هم همین بود که مشرکین قریش، مسیحیان و یهودیان نیز به الله اعتقاد داشتند. زیرا الله همان خدای یکتای فارسیست. زرتشتیان با وجود اینکه اسم پروردگارشان را اورمزد میدانند، او را خدا نیز مینامند. همچنین مسلمانان، مسیحیان و یهودیان ایرانی نیز به جای الله، پدرآسمانی و یهوه که نام پروردگار در دینشان است، پروردگار را خدا مینامند. علت اینستکه در ایران و زبان فارسی خدا، همان پروردگار است و الله در عربی نیز همین خدای فارسیست ولی با این تفاوت که بر یگانه بودنش نیز تأکید است. قریش به الله اعتقاد داشتند زیرا او را از زمان ابراهیم میشناختند ولی برایش شریکهایی قائل بودند که در کعبه قرارشان میدادند. چنانکه قرآن میفرماید وقتی از مشرکین بپرسی چه کسی آسمان زمین را خلق کرده است، میگویند الله! (سورۀ عنکبوت آیۀ 61)


 یهودیان عرب هم الله را همان یهوه میدانستند ولی آن فرقه از یهودیان که در مدینه مقیم بودند عزیر را فرزند الله یا یهوه میدانستند. در ترجمه عربی تورات، در ترجمه آیه اول از باب اوّل سفر تکوین می خوانیم: فی البدء خلق الله السماوات و الارض.


 مسیحیان عرب نیز، الله را همان پدر آسمانی میدانستند ولی عیسی را فرزند الله یا پدر اسمانی میدانستند. در ترجمه عربی انجیل نیز، خدا را الله می نویسند. برای مثال در ترجمه عربی مسیحیان از آیه اوّل از باب اوّل انجیل یوحنا، می خوانیم: فی البدء کان الکلمة والکلمة کان عند الله وکان الکلمة الله.

 

مؤید این ادعای من، آیۀ 30 از سورۀ توبه است که با هم آنرا دیدیم.پس جای سؤال است که این اسلامستیزان که بعضی از آنها مسیحی و یهودی هستند، در مورد یهودیان و مسیحیان مقیم عربستان که آنها نیز خدای دین خود را به لفظ عربی، الله مینامیدند، چه میگویند؟ آیا آنها هم بتی در خانۀ کعبه را میپرستیدند؟

 

5.بیایید فرض محال بگیریم که الله نام بتی در کعبه بوده است. خب حال بیایید این دو آیه از قرآن را که در مورد رفتن موسی و برگزیدگان یهود به طورسینا است را ببینیم:

 

اِذْ قُلْتُمْ یَا مُوسَى لَن نُّؤْمِنَ لَکَ حَتَّى نَرَى اللَّهَ جَهْرَةً فَأَخَذَتْکُمُ الصَّاعِقَةُ وَأَنتُمْ تَنظُرُونَ بقره 55

 

وَلَمَّا جَاء مُوسَى لِمِیقَاتِنَا وَکَلَّمَهُ رَبُّهُ قَالَ رَبِّ أَرِنِی أَنظُرْ إِلَیْکَ قَالَ لَن تَرَانِی وَلَـکِنِ انظُرْ إِلَى الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَکَانَهُ فَسَوْفَ تَرَانِی فَلَمَّا تَجَلَّى رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَکّاً وَخَرَّ موسَى صَعِقاً فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ سُبْحَانَکَ تُبْتُ إِلَیْکَ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُؤْمِنِینَ اعراف 143

 

  این دو آیه بیان میدارند که یهودیانی که همراه موسی(ع) بودند به او گفتند میخواهیم «الله» را "آشکارا" ببینیم. پاسخ الله این بود که «هرگز» منرا نخواهید دید. بعد در اثر اسرار این افراد، خداوند پرتویی از نور خود را بر کوه نازل فرمود ولی کوه منهدم شد و پرتو همچون صاعقه، بیهوششان کرد.

 

حال جای سؤال است که اگر الله نام بتی در کعبه بود؛ چرا مسلمین که در زمان نزول آیات همگی اهل جزیرةالعرب بودند همگی کعبه و بتهای آنرا دیده بودند، به این دو آیه اعتراض نکردند که "ما الله را در کعبه دیدیم چرا موسی «هرگز» نمیتوانست او را ببیند؟"

 

6. نمیدانم این افراد چه دلیلی دارند که یک بت در کعبه قرار دارد؟ این افراد اگر راست میگفتند اقلا یک عکس از این بت میگرفتند تا ما هم آنرا ببینیم.

 

7. پاسخ نهایی و در واقع تیر خلاص به این ادعای پوچ وجود صدها آیه در مذمت بت پرستی در قرآن است. مگر میشود پیامبر(ص) تبلیغگر یک بت باشد و در عین حال در کتابش (که دشمنان میگویند نوشتۀ خودش است) بر ضد بت پرستی سخن بگوید؟

 

پس باز هم ادعای اسلامستیزان مردود است. واقعا تعجب میکنم که برخی میخواهند با این ادعاهای سست اسلام را زیر سؤال ببرند!

نظرات (4)
سه‌شنبه 24 دی‌ماه سال 1392 ساعت 15:08
سلام
مطلبی در وبلاگتون هست پیرامون بحث اعدام
سوالی داشتم که نتونستم اونجا مطرح کنم مجبورم اینجا بیان کنم
مقاله ای رو در مورد اعدام خوندم و اونجا نقدی کرده و گفته ما نمیگیم با اعدام مخالفیم ولی اعدامهایی که در ایران صورت میگیره پایه واساس و سند دینی نداره
مثلا حکم مفسد فی الارض رو میگن کی گفته و چه سندی این مجرم رو محکوم به اعدام کرده
یا محارب رو میگن فقط محارب با خدا و رسول حکمش اعدامه و سایر محاربین رو نمیشه این حکم رو در موردشون کرد و....
لینک مطلبش اینه:
http://tabsiir.blogfa.com/cat-18.aspx

اگر جواب بدید خیلی ممنون میشم
پاسخ:
کیانای گرامی، لازمه ی یک بررسی دقیق و درست، دقت در مطلب است که متأسفانه شما این کار را نمی کنید. همانطور که مطالب لینک فوق را به درستی نخوانده اید، مطالب وبلاگ بنده را نیز به درستی نخوانده اید و این پیامی که برایم فرستادید، هویداست. شما آنقدر آن وبلاگ عربی زبان را بی دقت خوانده اید که متوجه نشده اید که هیچیک از مطالب آن را بنده ننوشته ام، ولی می فرمایید: «لحن گفتارشما چه در این وبلاگ و چه در وبلاگ اصلی شما که به زبان عربی هست بسیار ضد ایرانیست» و این یعنی اینکه شما بدون خواندن آن وبلاگ، که اصلاً بحث ایرانیت در آن نیست و در آن ما با کژفکریهای اعراب به زبان خودشان مقابله می کنیم، اظهار نظر کرده اید.


لینک فوق، یک شبهه را در مورد انفکاک حکم مفسد فی الارض و محارب، مطرح و سپس بدان پاسخ می دهد. به هر حال، استنباط حکم از آیه و روایت، لازمه اش این است که شما به علوم خاصی مسلط باشید، و در واقع به سطح اجتهاد برسید. در آن سطح شما قادر خواهید بود که با دانش خود، مسئله را موشکافی کنید.

در مورد وبلاگ اصلی، تارنگار مورد نظر، تا سال گذشته به زبان فارسی بود، ولی به خاطر مشکلاتی که نامش ایجاد می کرد و رانک بالای آن، تصمیم گرفتیم مطالب عربی را در آن قرار بدهیم و این وبلاگ را مرکز مطالب فارسی باقی بگذاریم.

اما در مورد ایرانیت، ما مشکلی با ایرانیت نداریم، و اگر مطالب را دقیق می خواندید، هدف از آن مطالب، مقابله با بت سازی از ایران باستان است. وقتی گروهی به خاطر این بت سازیها از اسلام دست می کشند و فکر می کنند ایرانی آریایی نیازی به اسلام ندارد، لازم می شود تاریخ را برایشان باز کنیم و بدانها نشان بدهیم که از کوروش گرفته تا یزدگرد سوم، ایران شهنشهان ظالم و فاجر بسیاری به خود دیده است. در مورد کوروش بد نیست مطلب ذیل را بخوانید:

http://anti-efsha.blogsky.com/1391/06/11/post-94

ولی یادتان باشد که تا وقتی با دقت و بدون پیشفرض به مطالعه نپردازید، از تارنگار ما چیز مفیدی نصیب شما نخواهد شد. البته اگر در سن نوجوانی یا اوایل جوانی باشید، احتمالاً پذیرش مطالب ضدناسیونایسم ما، برای شما دشوار است و بنده هم در سن نوجوانی و اوایل جوانی، خیلی وطن پرستی را می پسندیدم، ولی امروزه ترجیح می دهم حق پرست باشم.

ضمن اینکه اگر خواستید از خودتان ایمیلی بگذارید، یک ایمیل معتبر از خود قرار بدهید.
سه‌شنبه 6 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 21:11
سلام. لینک شدید
پاسخ:
ممنون
چهارشنبه 28 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 21:35
درود بر صاحب سایت
عزیزم با توهین به عقاید دیگران هیچ عقیده ای عزیز نشده و نمی شود.
این کار شما ایجاد دشمنی و بیزاری در جامعه می کند.
وبلاگ شما نه تنها مفید نیست بلکه مضر هم هست.

شاد باشید.
نوروزتان هم مبارک باشه.
پاسخ:
دوست عزیز،

برخی سعی می کنند با توهین ما را از ادامه ی کارمان ناامید سازند و بعضی هم سعی می کنند با بی نتیجه جلوه دادن کارمان، دلسردمان کنند.

بنده امیدوارم شما از هیچیک از این دو دسته نباشید. ما حرف حساب می زنیم و اگر حرف حساب بشنویم می پذیریم.

اگر هم وبلاگ ما مضر است، خب پس شما چرا ناراحتید؟ اینکه نشان داده ایم ادعای بت بودنِ الله، ادعایی باطل است، توهین به عقیدۀ هیچ کسی نیست.
سه‌شنبه 14 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 12:11
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87_%D9%BE%DB%8C%D8%B4_%D8%A7%D8%B2_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85 بخوووون
پاسخ:
دوست عزیز، از دیرباز مسیحیان غربی سعی کرده اند نشان بدهند که الله نام یک بت بود که حضرت محمد آنرا بر سایر بتها برتری داده است! ولی خب همانطور که در متن اشاره کردیم، الله مانند "خدا" در فارسی و "God" در انگلیسی بوده، و اختصاصی به اسلام یا کیش بت پرستان ندارد.

بله پیش از اسلام هم اعراب به الله اعتقاد داشتند، همانطور که در سایر زمینها هم مشرکین به خدا اعتقاد داشتند و در هر سرزمینی خدا متردافی داشت که این مترادف در زبان عربی، الله بود.

چنانکه نشان دادیم، یهودیان و مسیحیان عربزبان هم به خدا، الله می گفتند، در حالی که در دین خودشان ادونای و تئوس خطابش می کنند.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد